Słodycze. Staramy się je ograniczać, bo jak wiadomo to przecież cukier. Niestety większość z nas ma do nich słabość i raz na jakiś czas po prostu musimy sięgnąć po coś słodkiego. Na ratunek przyszła nam nasza kreatywność. Jak to mówią, potrzeba matką wynalazku i tak powstały kulinarne fit odmiany praktycznie wszystkiego co jest słodkie i pyszne :) Fit oreo, nutella, krówki, serniki, brownie, szarlotki, rafaello i wiele, wiele innych fit ciach i ciasteczek. Wśród osób trenujących panuje na nie istny szał. Sama też je robię i jem, a dobrymi przepisami chętnie się dzielę. Niestety nie należy ich jeść za często i dużo, bo to „FIT” nie oznacza, że można je jeść bezkarnie. Do tych wersji słodyczy użyte są po prostu zdrowsze zamienniki, ale na nie też musimy uważać.

A co się takiego kryje pod fit słodyczami? Wzięłam pod lupę parę przepisów i okazało się, że ogromnym plusem jest to, że są one przygotowane z tych „dobrych produktów”. Znajdziemy w nich bowiem owoce, kaszę jaglaną, fasolę, awokado, masło orzechowe, olej kokosowy (tylko tzw. virgin jest ok!), kakao. Mąka pszenna zazwyczaj zastępowana jest mąkami razowymi, orkiszowymi, gryczanymi, mleko zwierzęce mlekiem roślinnym, a cukier syropem z agawy czy miodem. Tak więc skład to same zdrowe tłuszcze i węgle, często w 100% wegańskie, więc wreszcie mamy coś co możemy jeść kiedy przyjdzie nam taka ochota i co najważniejsze więcej, prawda? Niezupełnie…

Pierwszy powód dlaczego nie można jeść ich w dużych ilościach, to bardzo wysoka zawartość TŁUSZCZU i CUKRÓW PROSTYCH. Wiele takich fit przepisów zawiera niestety takie składniki jak (!)cukier trzcinowy, masło czy olej roślinny oraz duże ilości super zdrowego oleju kokosowego virgin, wiórek kokosowych, orzechów czy masła orzechowego. Prawda jest taka, że nadmiar tych produktów, nawet tych najbardziej fit pójdzie w boczki tak samo jak tradycyjna nutella. Przykład?

Oreo vs Fit Oreo

Tradycyjne oreo 1 szt, 11 gram:
52,8 kcal
0,54 gr białka
7,76 gr węgli
2,15 gr tłuszczu

Fit oreo* (m.in. dużo masła, mąka orkiszowa, kakao, dużo cukru trzcinowego, jogurt grecki, miód), 1 szt. 11 gram:
161,76 kcal
5,04 gr białka
23,15 gr węgli
4,9 gr tłuszczu

*przepis wybrany celowo, aby pokazać, że w sieci można znaleźć przepisy określane mianem fit, a które takie nie są.

Drugi powód dlaczego w przypadku fit słodyczy zalecany jest umiar to BRAK WYRZUTÓW SUMIENIA :) Są one zrobione ze zdrowych składników, więc cieszymy się, że zamiast klasycznego brownie jemy takie fit z fasoli i to jeszcze własnoręcznie zrobione. Wersji tradycyjnej zjedlibyśmy jeden kawałek, bo przecież na więcej nie możemy sobie pozwolić i zapewne jeszcze po zjedzeniu tej bomby kalorii poszlibyśmy pobiegać, żeby spalić to słodkie zło ;) A jak mamy takie fit ciacho, to nagle okazuje się, że nie ma już 1/3 blachy, ale przecież nic się nie stało, bo ono jest fit. Really? Przykład:

Krówki vs Fit krówki

Tradycyjna krówka, 1 szt, 13 gram:
50,9 kcal
0,7 gr białka
10,65 gr węgli
0,53 gr tłuszczu

Fit krówka (olej kokosowy, masło orzechowe, syrop z agawy), 1 szt, 13 gram:
83 kcal
1,33 gr białka
2,95 gr węgli
7,3 gr tłuszczu (!)

Oczywiście, te zdrowe, nie będą zawierać lub będą zawierać, ale mniejsze ilości takich składników jak syrop glukozowo-fruktozowy, mąka pszenna, mleko w proszku, substancje spulchniające czy konserwujące. Więc jak ktoś ma czas, chęci i co najważniejsze NAPRAWDĘ DOBRY PRZEPIS oraz umie sobie w odpowiednim momencie powiedzieć dość, to fit słodycze na pewno wyjdą mu na dobre, bo przecież nie zawsze zadowoli nas kostka gorzkiej czekolady ;)

Mi te dwa powody wystarczą, żeby następnym razem zastanowić się nad tym czy spędzić trochę czasu w kuchni, narobić się i zrobić fit rafaello, posprzątać jeszcze kuchenny bałagan, a potem leżeć na kanapie i pachnieć czy też kupić paczkę oreo (tą mniejszą :P) i potem pójść wybiegać wyrzuty sumienia lub potraktować je jako cheat meal, który mam raz w tygodniu :)

I jeszcze krótko na temat tego jak wybrać dobry przepis. Czasami już na oko widać, że nie jest on fit, ale jeśli mamy wątpliwości to wrzucamy wszystkie składniki w internetowy kalkulator kalorii i dzielimy na ilość porcji. Szybko i prosto. I widać czarno na białym, czy jest to ciacho fit czy nie :)